İstanbul Kültür University

Turkish Cypriots want a secure Future | Kıbrıslı Türkler güvenli bir gelecek istiyor

As the countdown for the Geneva Talks continues, GPoT Center encourages the leaders who are conducting the negotiations and those who take action in the name of the international community to take into consideration the expectations of the Turkish Cypriots.

While the countdown for the multilateral talks in Geneva, (January 9-11), that will determine the future of Cyprus continues; intensive diplomacy over the main aspects of the 50-year problem lingers. Myriad public opinion polls over the past few years, portrays that security is the main priority for both Turkish Cypriot and Greek Cypriot communities. Equally demonstrable is the fact that a significant majority of the Turkish Cypriot society appears unready for the eventual settlement of the Cyprus question irrespective of their leader’s good will.

Two main issues occupy center stage in terms of a concrete future resolution plan- “security and property”. However, of intrinsic significance also are views on the protection of the bicommunality alongside other expectations raised by Turkish Cypriots that we conducted interviews with. Concerns raised largely hinged on the security issue nonetheless. Thus, Turkish Cypriots desire to live in security both politically and economically post-unification. Pursuant to this, both the leaders who are conducting the negotiations and those who take action in the name of the international community should take into consideration the expectations of the Turkish Cypriots who will say “Yes” to the plan that will be offered to them.

To read the publication in English please click here.

The publication was prepared by Prof. Mensur Akgün, Dr. Sylvia Tiryaki, and Muhammed Ammash

------

Cenevre’de 9-11 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek ve Kıbrıs’ın geleceğini belirleyecek olan çok taraflı görüşmelere geriye sayım devam ederken, 50 yıllık sorunun temel hususları üzerine yoğun diplomasi trafiği de sürüyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde düzenlenen birçok kamuoyu yoklaması, güvenlik meselesinin Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar için temel öncelik olduğu görülüyor.

Adanın Türk kesiminde yaptığımız ve bu çalışmanın zeminini oluşturan mülakatlar sırasında görüldüğü gibi, sanıldığının aksine, Türk tarafının çözüme çok da hazır olmadığını görünüyor. Hemen herkes için iki konu müstakbel çözüm planının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. İlki güvenlik meselesi, ikincisiyse geniş anlamıyla mülkiyet. İki kesimliğin korunması gereği ve başka beklentiler de konuştuğumuz Kıbrıslı Türkler tarafından dillendiriliyor. Ama endişelerin odak noktasında iki tür güvenlik kaygısı yer alıyor. Kıbrıs Türkleri siyasi olarak da iktisadi olarak güvende hissetmek, birleştikten sonra da güven içinde yaşamak istiyor. Bize öyle geliyor ki hem müzakereleri gerçekleştiren liderlerin, hem de uluslararası toplum adına hareket edenlerin kendilerine sunulacak plana evet diyecek olan Kıbrıslı Türklerin beklentilerini dikkate almaları gerekiyor.

Yayını Türkçe okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yayın Prof. Dr. Mensur Akgün, Yrd. Doç. Dr. Sylvia Tiryaki ve Muhammed Ammash tarafından hazırlanmıştır.


← Share